Emocjonująca saga rodzinna z historią w tle

Trylogia autorstwa Ałbeny Grabowskiej “Stulecie winnych” szybko stała się bestsellerem. Losy rodziny Winnych zachwyciły nie tylko czytelników. Na podstawie książek powstał również serial. Co sprawia, że ta seria jest taka wyjątkowa? Przekonajmy się.

Historia trzech pokoleń

Stulecie Winnych” rozgrywa się na przestrzeni XX wieku. Każda z części przedstawia historię jednego z pokoleń rodziny. Losy kolejnych członków rodu Winnych łączą się ze sobą, dlatego też najlepiej czyta się je po kolei. W skład trylogii wchodzą następujące tomy:

 -”Stulecie Winnych-Ci, którzy przeżyli” (tom 1)

-”Stulecie Winnych-Ci, którzy walczyli” (tom 2)

-”Stulecie Winnych-Ci, którzy wierzyli” (tom 3)

 Motywem, który pojawia się w każdej części, są narodziny bliźniaczek. Ałbena Grabowska ukazuje ich życie na tle dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce od czasów sprzed I wojny światowej, aż do ostatnich dekad XX wieku. Autorka w niezwykle ciekawy sposób połączyła fikcję z historią Polski. Wydarzenia historyczne przeplatają się z doświadczeniami zwykłej, polskiej rodziny. Czytelnicy znajdą więc w tych książkach nie tylko piękne lekcje z życia, ale i historii. 

 Coś więcej niż trylogia

Trzy tomy o rodzinie Winnych to jednak nie koniec literackich spotkań z tą rodziną. Dla fanów serii autorka stworzyła ciekawe “dodatki” do trylogii. Są to aż cztery propozycje książkowe. Pierwsza na liście do przeczytania powinna znaleźć się pozycja “Stulecie Winnych. Początek”. Pisarka wraca tutaj do pierwszych dekad z życia rodziny Winnych i ukazuje realia polskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku. 

Kolejny dodatek do serii to “Stulecie Winnych. Opowiadania”. Są to historie, które nie znalazły się w głównych tomach. Dotyczą one pierwszej pary bliźniaczek- Ani oraz Mani Winnych. Autorka opowiada m.in. nieco więcej o kulisach przestępczego półświatka w którym działał Kazimierz- mąż pierwszej z sióstr. To świetne uzupełnienie całego cyklu i gratka dla fanów Stulecia. 

W związku z sagą powstały również dwie książki kulinarne. “Stulecie Winnych. Notes kulinarny” to zbiór aż 80 przepisów na popularne w poszczególnych latach potrawy. Czytelnicy znajdą tutaj receptury zarówno na staropolskie dania, jak i np. te z czasów PRL-u.“Przysmaki rodziny Winnych. Konfitury, powidła, nalewki i inne przetwory”, to kolejna dawka przepisów i opowiastek kulinarnych tego rodu.